درمان اضطراب بدون دارو

Rate this post
درمان-اضطراب-بدون-دارو

داشتن اضطراب یک حسی کاملا طبیعی است. اما برای برخی از افراد این حس تبدیل به یک اختلال و بیماری تبدیل میشود که باید به دنبال راه های درمان اضطراب و یا کنترل آن باشند. چرا که این اختلال بسیاری از موقعیت های شغلی و اجتماعی آن ها را به خطر میندازد. در ادامه همراه ما باشید. تا بیشتر در خصوص اضطراب و راه های درمان اضطراب و انواع و علت های آن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

اضطراب چیست؟

در ابتدا بهتر است درک بهتری از واژه اضطراب داشته باشید. به طور کلی اضطراب میتواند یک حس دلشوره و نگرانی، ترس و وحشت از آنچه در آینده رخ میدهد و یک حس پریشان حالی و بی قراری دانست. این حس اگر به صورت مداوم درگیرتان میکند و کیفیت خواب و زندگی شما را مختل کرده متاسفانه شما درگیر اختلال اضطراب هستید. نکته ای باید بدانید این است که متاسفانه برای این بیماری هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. یعنی یک نوجوان و یا یک کودک نیز میتوانند به این اختلال دچار شوند. اما نگران نباشید راه هایی برای درمان اضطراب وجود دارد.
اما برای درمان اضطراب در ابتدا باید بدانید که شما درگیر کدام نوع از انواع اختلال اضطراب هستید. در ادامه مطلب حتما همر اه ما باشید.

انواع اضطراب

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم اضطراب شامل انواع مختلفی میشود. که هر کدام علت های مختلفی خواهند داشت. در ادامه هر یک از انواع اضطراب را نام خواهیم برد و در خصوص هریک از آن ها اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد. به طور کلی اضطراب ۷ دسته تقسیم میشود.

 • پانیک
 • آگورافوبیا
 • فوبیای خاص
 • فوبیای اجتماعی
 • وسواس فکری و عملی
 • اختلال اضطراب فراگیر
 • اختلال اضطراب پس از آسیب

همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص هریک از انواع اضطراب داشته باشید.

درمان-اضطراب-در-کلینیک-آرام

پانیک


احتمالا نام این نوع از اضطراب را شنیده اید و برایتان واژه ای آشنا است. حملات پانیک نشانه هایی مثل تنگی نفس،  تپش قلب، احساس خفگی، ترس از مردن، ترس از دیوانه شدن، تعریق، پریشانی دارند. در هر بار حملات پانیک حداقل ۴ مورد از نشانه های بالا را خواهید داشت. متاسفانه این حملات آنقدر برای بیمار سخت و ترسناک است که بیمار مدام نگران رخ دادن مجدد این حملات است.  برخی از محققان علت های فیزیکی این حملات را قطع داروهای آرامبخش به صورت خودسرانه، پرکاری تیروئید، کاهش قند خون میدانند. به طور کلی این حملات فقط چند دقیقه طول میکشند. اگر شما دچار هچنین حملاتی هستید حتما برای درمان اضطراب از نوع پانیک یا اختلال وحشت زدگی اقدام کنید.

آگورافوبیا


به طور کلی اگر بخواهیم آگورافوبیا را تعریف کنیم میتوانیم بگویم در این نوع اضطراب فرد ترس از وقوع حملات وحشت دارد. در واقع این دست از  بیماران از محیط غریبه و ارتباط با افراد غریبه دوری میکنند. چرا که ترس دارند که در مقابل افراد غریبه  و یا خارج از منزل و در محیطی باز دچار حمله وحشت شوند و در مقابل آنها خجالت زده شوند. به همین دلیل این دست از بیماران معمولا خانه نشین میشوند. و فقط با افراد آشنا ارتباط برقرار میکنند. برای درمان اضطراب از نوع آگورافوبیا یک متخصص میتواند کمک شایانی کند.

فوبیای خاص


هر انسانی معمولا حداقل یک فوبیای خاص دارد. فوبیای خاص یعنی ترس از یک موقعیت خاص یا ترس از یک شی خاص دارند. حتما شنیده اید که فردی از دوستان و یا آشنایانتان ترس از ارتفاع دارد. دقیقا همین مورد یک فوبیای خاص است. برای فوبیای خاص تنوع زیادی وجود دارد. مثلا فوبیای حیوان، فوبیای محیط بسته، فوبیای تاریکی و … خوشبختانه برای درمان اضطراب از نوع فوبیای خاص راهکار هایی وجود دارد.

فوبیای اجتماعی


این نوع از اضطراب را نیز ممکن است بارها در افرادی دیده باشید. در این نوع از اضطراب فرد ترس از قرار گرفتن در اجتماع را دارد. برای مثال یک دانشجو را در نظر بگیرید که باید کنفرانسی ارائه دهد. این دانشجو آنقدر در حال تصور قضاوت های دیگران است. که نمیتواند به درستی کنفرانس خود را ارائه دهد. یا آنقدر نگران رفتار اشتباهی از خود است که میترسد در جمعی شرکت کند. مثال های زیادی برای این نوع از اضطراب وجود دارد. و همچنین راهکارهای زیادی برای درمان اضطراب از نوع فوبیای اجتماعی وجود دارد. ترس از شرکت در امتحانات، ترس از جمعیت، ترس از غذاخوردن در جمع نیز مثال هایی از این نوع اضطراب هستند.

وسواس فکری عملی


برخی از افراد دچار وسواس عملی هستند. برای مثال باید به طور مداوم دست های خود را بشویند. یا مدام در حال تمیز کردن و وارسی کردن هستند. برخی از افراد هم به واسواس فکری دچار هستند. مثلا مدام در حال فکر کردن به این هستند که یکی از عزیزانشان مبتلا به بیماری شده، برخی که هم به هر دو مبتلا هستند. البته نمیتوان هر نظم و تمیزی را وسواس دانست. اما اگر این نظم و تمیزی سبب شود که شما نصف انرژی روزتان را برای آن قرار دهید. شما به وسواس دچار هستید. خوشبختانه برای درمان اضطراب از نوع وسواس فکری عملی نیز راهکار هایی وجود دارد.

اختلال اضطراب فراگیر


این نوع از اختلال اضطراب را میتوان رایج ترین نوع اضطراب دانست. در این نوع اضطراب میتوان گفت فرد به صورت مداوم نگران است. این نگرانی را در مورد شغل خود، روابط خود، سلامتی خود و .. دارد. و نمیتواند به دلیل این نگرانی های بی منشا از زندگی خود لذت ببرد. در این اختلال فرد دچار به هم ریختگی خواب، عدم تمرکز؛ خسته شدن و در نهایت افسردگی میشود. از این رو بهتر است برای درمان اضطراب از نوع فراگیر به متخصص و مشاور مراجعه شود.

اختلال اضطراب پس از آسیب


حتما با این مورد آشنا هستید و شاید آن را از نزدیک لمس کرده باشید. در این نوع از اضطراب فرد بعد از یک حادثه برای مثال تصادف شدید و یا تجاوز و … دچار این اختلال میشود. در این اختلال فرد به صورت مداوم به همان حادثه فکر میکند و کابوس هایی از همان حادثه میبنید. دیگر احساسی به فعالیت هایی که در گذشته به آن ها علاقمند بود نخواهد داشت. و دیگر از آن فعالیت ها لذت نخواهد برد. و متاسفانه دچار عدم تمرکز، حملات خشم، از بین رفتن کیفیت خواب و عدم تمرکز میشود.

هریک از این موارد گفته شده از انواع اضطراب هرچند سخت و حاد باشد. اما خوشبختانه قابل درمان است. این روزها با پیشرفت در عرصه مشاوره و روانشناسی و نیز روانپزشکی و روان درمانی دیگر درمان اضطراب و کنترل اضطراب یک رویا نخواهد بود. در ادامه همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص درمان اضطراب در اختیارتان قرار دهیم.

درمان-خانگی-اضطراب

راه های درمان اضطراب

اگر به هر یک از اختلال هایی که در متن فوق بیان شد مبتلا هستید. نگران نباشید. سالهاست که محققان زیادی درخصوص درمان اضطراب راهکار های زیادی پیدا کرده اند. و همانطور که گفته شده درمان اضطراب دیگر رویا نیست. روش مختلفی برای درمان اضطراب وجود دارد. افراد مبتلا به اختلال اضطراب باید برای یک سبک زندگی خوب  کمی بیشتر از دیگر افراد تلاش کنند. اکثر افرادی که به دنبال درمان اضطراب هستند تصوری میکنند که برای درمان اضطراب فقط درمان دارویی وجود دارد. از این رو برای افراد مبتلا به اختلال اضطراب سوال هایی همچون آیا میتوان بدون دارو اضطراب را درمان کرد؟ آیا اضطراب درمان خانگی دارد؟  پیش می آید که برای پاسخ سوالهایتان پیشنهاد میکنیم حتما در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آیا میتوان بدون دارو اضطراب را درمان کرد؟

در پاسخ به اولین سوالتان باید بگوییم. امکان درمان اضطراب بدون دارو وجود دارد. و نکته مثبت وجود چندین راه برای درمان بدون دارو است. بهتر است به این نکته توجه کنید که برای درمان اضطراب بدون دارو باید مستمر و پیگیر باشید. درمان اضطراب بدون دارو و به سرعت امکان پذیر نیست. روش هایی که برای درمان اضطراب بدون دارو وجود دارد به شرح زیر میباشد:

 • درمان اضطراب به روش CBT
 • رفتار درمانی برای درمان اضطراب
 • دیالکتیکی رفتار درمانی DBT
 • پذیرش و تعهد درمانی ACT

هرکدام از این روش ها با کمک یک درمانگر حرفه ای و خوب میتواند یک درمان اضطراب قطعی برای شما باشد. اگر شما همراه با استرس و اضطراب به افسردگی هم مبتلا هستید و به دنبال روش های درمان افسردگی بدون دارو می باشید مقاله درمان افسردگی را مطالعه نمایید.

آیا اضطراب درمان خانگی دارد؟

پاسخ این سوال نیز مثبت است. شما میتوانید با درمان خانگی تا حد زیادی اضطرابتان را مدیریت و کنترل کنید و حتی به درمان اضطرابتان بپردازید. ۱۰ راهکاری که با آن میتوانید به درمان اضطراب و کنترل و مدیریت آن بپردازید عبارت اند از: داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش کردن و تحرک داشتن، دریافت ویتامین D ، محدود کردن مصرف کافیئن و جایگزینی آن با دمنوش های گیاهی، باید ب خوابتان رسیدگی کنید، مسائلی که سبب اضطرابتان میشوند را بنویسید و از آن ها نترسید، روی تنفستان تمرکز کنید، برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشید.

درصورتی که با درمان خانگی موفق به کنترل اضطراب و درمان اضطراب نبودید. و یا مبتلا به اضطراب شدید و مزمن هستید حتما از بهترین روانپزشک تهران کمک بگیرید.

برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

اگر مبتلا به اختلال اضطراب هستید و به دنبال درمان اضطراب هستید. حتما با این سوال مواجه خواهید شد که باید به چه متخصصی مراجعه کنید. در پاسخ به این سوال میتوان گفت بستگی به سطح این اختلال در شما دارد. برخی با مراجعه به یک پزشک عمومی در درمان اضطراب و کنترل آن موفق خواهند شد. اما برخی دیگر از نظر عاطفی و ذهنی بیشتر درگیر اضطراب و استرس هستند. از این رو یک روان درمانگر و روانشناس میتواند در درمان اضطراب آن ها موثر باشد. اما بهترین پزشکان روانپزشک در تهران مناسب ترین انتخاب هستند. چرا که هم از لحاظ عاطفی و روانی و هم از لحاظ فیزیکی به درمان اضطراب و استرس شما میپردازند. و چون در این رشته تخصص کافی دارند. درصورت نیاز میتوانند دارو تجویز کنند.

در مسیر درمان اگر به هریک از پزشک عمومی و روانشناس و درمانگر مراجعه کنید. در صورت نیاز شما را به یک روانپزشک ماهر و متخصص ارجاع خواهند داد.

دارو-درمان-اضطراب

پیامد ها و عواقب اضطراب برای سلامتی

همانطور که میدانید اضطراب میتواند پیامد های منفی برای سلامتی داشته باشد. از عواقب اضطراب میتوان به اثر آن بر سیستم قلبی و عروقی، دستگاه تنفس و گوارش، سیستم ایمنی بدن، دستگاه ادراری و چاقی و افزایش وزن و .. اشاره کرد.

کلام پایانی

حتما برای درمان اضطراب خود و کنترل آن اقدام کنید. اضطراب میتواند سطح کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. و اگر اضطراب شما  به درستی درمان نشود؛ میتواند از بسیاری از فعالیت های روزمره شما جلوگیری کند. و همچنین شما را با بیماری های مختلفی روبرو کند. سعی کنید در مسیر درمان اضطراب خود از یک روانشناس یا روانپزشک حرفه ای و متخصص کمک بگیرید. اضطراب مثل هر بیماری دیگری باید کنترل و درمان شود.

اشتراک گذاری مقاله

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان اضطراب

بخش های مختلف کلینیک

مرکز پوست و مو

مرکز گوارش

مرکز کلیه و مجاری ادراری

مرکز ارتوپدی

مرکز روانشناسی

مرکز طب سوزنی

رسانه های اجتماعی

ساعت کاری کلینیک

هر روز از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۰:۰۰
(بغیر از تعطیلات رسمی)

مرکز جامع پزشکی آرام
مرکز جامع پزشکی آرام

پزشکان حاضر در مرکز جامع سلامتی و زیبایی آرام با بهره گیری از به روز ترین دانش و تکنولوژی در زمینه های مختلف آماده انجام خدمات به شما می باشند.

مرکز جامع پزشکی آرام

پزشکان حاضر در مرکز جامع سلامتی و زیبایی آرام با بهره گیری از به روز ترین دانش و تکنولوژی در زمینه های مختلف آماده انجام خدمات به شما می باشند.

ساعات کاری کلینیک آرام

شنبه تا پنج شنبه

به جز روز های تعطیل از ساعت 10 صبح الی 8 شب

ساعت کار کلینیک