سونوگرافی واریس پا

سونوگرافی واریس پا

تشخیص واریس قبل از درمان به‌منظور شناسایی علت واریس و پراکندگی رگ‌های واریسی است. خوشبختانه امروزه اغلب افراد از علائم واریس تا حدودی اطلاع دارند و با دیدن این علائم به فکردرمان و مراجعه به پزشک می‌افتند. اما تشخیص اینکه آیا این علائم به دلیل واریس به وجود آمده یا دلایل دیگ ربه عهده پزشک متخصص قلب و عروق است. یکی از روش های جدید تشخیص واریس سونوگرافی واریس پا می باشد که در این مقاله به توضیح آن پرداخته ایم.

سونوگرافی-داپلر-واریس

روش های تشخیص واریس پا

برای تشخیص واریس وانواع نارسایی وریدی عمدتاً از سونوگرافی داپلر، سونوگرافی داپلکس و …. استفاده می‌شود. سپس با توجه‌ به تشخیص بهترین روش درمانی پیشنهاد می‌شود.

سونوگرافی وریدی پا چیست ؟

سونوگرافی وریدی از امواج صوتی برای تولید تصاویری از وریدهای بدن استفاده می کند. معمولاً برای جستجوی لخته‌ های خون، به ‌ویژه در رگ ‌های پا استفاده می ‌شود. وضعیتی که اغلب به عنوان ترومبوز ورید عمقی شناخته می‌شود. اولتراسوند از اشعه استفاده نمی کند و هیچ اثر مضر شناخته شده ای ندارد.

تصویربرداری اولتراسوند وریدی چیست؟

به تصویربرداری اولتراسوند، سونوگرافی نیز گفته می شود. تصویربرداری اولتراسوند یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک می کند و روشی ایمن و بدون درد است. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می کند و از یک پروب کوچک به نام مبدل و ژل استفاده می کند که مستقیماً روی پوست قرار می گیرد.

در معاینات سونوگرافی از اشعه (اشعه ایکس) استفاده نمی شود. از آنجایی که اولتراسوند تصاویر را در زمان واقعی می گیرد، می تواند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهد. این تصاویر همچنین می توانند جریان خون را در رگ های خونی نشان دهند.

سونوگرافی-داپلکس-واریس

سونوگرافی داپلر برای تشخیص واریس

سونوگرافی داپلر یک تکنیک سونوگرافی ویژه است که حرکت مواد را در بدن ارزیابی می کند. این روش به پزشک اجازه می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و سیاهرگ ها در بدن ببیند و ارزیابی کند. سونوگرافی وریدی تصاویری از وریدهای سراسر بدن ارائه می دهد. مطالعه سونوگرافی داپلر ممکن است بخشی از معاینه اولتراسوند وریدی باشد.

متخصص قلب و عروق با بررسی دقیق سوابق پزشکی، آزمایشات پزشکی و استفاده از روش‌های تشخیصی غیرتهاجمی مانند سونوگرافی داپلر رنگی دلیل بیماری و اختلالات مرتبط به آن را شناسایی خواهد کرد و روش درمانی محافظه‌کارانه یا مداخله‌ای را برای حل مشکل پیشنهاد خواهد کرد.

مزایای سونوگرافی واریس پا

اکثر اسکن های اولتراسوند غیرتهاجمی هستند (بدون سوزن یا تزریق).گاهی اوقات، معاینه سونوگرافی ممکن است به طور موقت ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.

سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس است، استفاده از آن آسان است و نسبت به سایر روش های تصویربرداری ارزان تر است همچنین بسیار ایمن است و از اشعه استفاده نمی کند.

اسکن اولتراسوند تصویر واضحی از بافت های نرم ارائه می دهد که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی شوند. سونوگرافی وریدی به شناسایی لخته های خون در وریدهای پا قبل از جابجایی و انتقال به ریه ها کمک می کند. همچنین می تواند حرکت خون را در داخل رگ های خونی نشان دهد.

آنچه که سونوگرافی ورید پا می تواند در مورد رگ های شما آشکار کند، لخته شدن خون است.

تفسیر سونوگرافی داپلر

برای تفسیر این سونوگرافی باید بگوییم که در صورتی که نتایج آزمایش نرمال باشد نشان می دهد که بیمار هیچگونه تنگی یا انسدادی در رگ های خونی ندارد، همچنین فشار خون در عروق، طبیعی است. اما اگر آزمایش چیزی غیر طبیعی را نشان دهد، می تواندبه دلیل موارد زیر باشد:

  1. انسداد یا بسته شدن ورید
  2. بیماری شریانی اسپاستیک، بیماری که در آن عروق به دلیل استرس یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد منقبض می شوند.
  3. انسداد در شریان ها که ممکن است به دلیل تجمع کلسترول باشد.
  4. لخته شدن خون در ورید یا شریان
  5. گردش خون ضعیف

سونوگرافی داپلکس وریدهای پا

ما می توانیم زیر سطح پوست را با سونوگرافی ببینیم. سونوگرافی داپلکس اطلاعات جریان داپلر و اطلاعات تصویربرداری معمولی را که گاهی اوقات حالت B نامیده می شود ترکیب می کند تا به پزشکان اجازه دهد ساختار رگ های خونی شما را ببینند.

سونوگرافی داپلکس از امواج صوتی برای گرفتن تصاویری از رگ های خونی شما استفاده می کند. همچنین به تعیین سرعت حرکت خون در عروق کمک می کند. همچنین تخمین قطر رگ خونی و همچنین میزان انسداد، در صورت وجود، در رگ خونی می تواند مفید باشد. با استفاده از فناوری اولتراسوند داپلکس، ساختار رگ‌ های خونی، عملکرد دریچه، حرکت گلبول ‌های قرمز و جهت جریان خون در رگ ‌ها، هرگونه انسداد و لخته شدن خون را می ‌توان مشاهده کرد.

مزایای استفاده از سونوگرافی داپلکس

معاینه سونوگرافی داپلکس به ما امکان می دهد رگ های خونی را که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، حتی رگ های خونی که در عمق ماهیچه ها قرار دارند، تجسم کنیم. سونوگرافی وریدهای عمقی و سطحی پاها را بررسی می کند تا ریفلاکس وریدی یا نارسایی وریدی-دریچه ای (عارضه زمینه ای که باعث واریس می شود) را بررسی کند.
معاینه اولتراسوند هم برای شناسایی سیاهرگ‌ هایی که دریچه ‌های معیوب دارند و هم برای ترسیم آناتومی وریدها، ایجاد یک «نقشه راه» استفاده می‌شود. این کار برای ارزیابی دقیق علت و وسعت رگ ‌های واریسی ضروری است. برای تدوین بهترین برنامه درمانی این باید برای هر فردی که از نظر وریدهای واریسی، تورم پاها، بیمارانی که در درمان قبلی شکست خورده‌اند و در برخی بیماران با الگوهای آناتومیک خاصی از وریدهای عنکبوتی، انجام شود.

انواع-سونوگرافی-واریس

اقدامات قبل از سونوگرافی واریس پا

قبل از این روش نیازی به آمادگی ندارید. فقط شما نباید در روز سونوگرافی جوراب های واریس خود را بپوشید و مطمئن شوید که هیدراته شده اید.

سونوگرافی واریس پا چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی واریس پا معمولا کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد. سونوگرافی که هم وریدهای عمقی و هم وریدهای سطحی را بررسی می کند کمتر از ۶۰ دقیقه طول می کشد. در طول سونوگرافی بررسی می شود که آیا دریچه ها نشتی دارند یا خیر و این روش در حالت ایستاده انجام می شود.

هزینه سونوگرافی واریس پا

هزینه سونوگرافی واریس پا با توجه به تعرفه تعیین شده و عوامل مختلفی نظیر شرایط بیمار می تواند بر روی آن تأثیرگذار باشد. البته افراد تحت پوشش بیمه می توانند از خدمات بیمه خود نیز استفاده کنند.

کلام آخر

سونوگرافی داپلر واریس پا یک روش بی خطر است که به منظور بررسی شریان ها و عروق پا مورد استفاده قرار می گیرد. در سونوگرافی فراصوتی از امواج صوتی که دارای فرکانس بالا هستند، استفاده می شود. این امواج میزان جریان خون را در رگ ها و شریان ها اندازه گیری می نمایند. این سونوگرافی می تواند به تشخیص بسیاری از بیماری های ناشی اختلال در گردش خون، ایجاد لخته خون و انسداد شریان های اصلی کمک نماید. شما می توانید برای انجام سونوگرافی پا به کلینیک آرام در شریعتی بهترین کلینیک قلب تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساعات کاری کلینیک آرام

شنبه تا پنج شنبه

به جز روز های تعطیل از ساعت 10 صبح الی 8 شب

ساعت کار کلینیک