۷ روش درمان اوتیسم بدون دارو

Rate this post

یکی از بیماری هایی که به تازگی در طی خبر های رسانه ای نام آن شنیده میشود بیماری یا اختلال اوتیسم است. این بیماری نیز مانند دیگر اختلالات روانپزشکی علائم و نشانه هایی دارد و نیز راهی برای درمان. در ادامه مطلب درخصوص اینکه اوتیسم چیست؟ علائم و نشانه های اوتیسم چیست؟ علت ایجاد اختلال اوتیسم و  راه های درمان اوتیسم بدون دارو اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

روش-های-درمان-اوتیسم-بدون-دارو

اوتیسم چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده اوتیسم را تعریف کنیم. اوتیسم یک اختلال رشدی عصبی یا همان اختلال نورولوژیکی است. علائم این اختلال در بیشتر مواقع در سنین کودکی خود را نشان میدهد. این اختلال سبب میشود که فرد اوتیسمیک نتواند در زمینه های روابط اجتماعی یا به نوعی ارتباط و تعامل با دیگران به درستی عمل کند. این افراد حتی توانایی یادگیری ارتباط برقرار کردن و تعامل با دیگران را ندارند.


بر اساس برخی آمارها بیان میشود که تعداد مبتلایان پسر به اوتیسم بیشتر از دختران است. به طوری که نسبت آن را ۴ به ۱ بیان کرده اند.

شدت و علائم این اختلال در هر فردی متغیر است. حتما شنیده اید که برخی از افراد مبتلا به اوتیسم استعداد های درخشان و حتی مستقلی هستند. اما برخی برای کارهای مبتدی نیاز به کمک دارند. از این رو پزشکان و محققان این اختلال را طیفی میدانند و آن را طیف اختلال اوتیسم می نامند. در ادامه همراه باشید تا اطلاعات لازم درباره درمان اوتیسم بدون دارو را در اختیارتان قرار دهیم.

علت اختلال اوتیسم چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم علت اصلی به وجود آمدن اختلال اوتیسم مشخص نیست. اما به طور کلی طی تحقیقات انجام شده مواردی احتمال ایجاد اختلال اوتیسم را افزایش خواهند داد که در ادامه هریک از آنها را بیان خواهیم کرد و به درمان اوتیسم بدون دارو خواهیم پرداخت.

اولین موردی که تاثیر گذار اعلام شد ژنتیک است. به صورتی که طبق آخرین تحقیقات بیان شده کودکی که خواهر و برادر اوتیسم دارد ۲ تا ۱۸ درصد احتمال اوتیسمیک بودن آن بیشتر است. مثالی دیگر که در این خصوص وجود دارد این است که در بین دو قلوهای همسان اگر یک قل مبتلا به اوتیسم باشد ۳۶ تا ۹۶ درصد احتمال اوتیسمیک بودن قل دیگر نیز وجود دارد. درحالی که اگر دو قلوی ناهمسان باشند این احتمال تنها  به ۳۱ درصد تبدیل خواهد شد.

افرادی که دارای  سندروم X شکننده یا اسکلروز هستند بیشتر در معرض بیماری اوتیسم هستند. به طور کلی شرایط کرومزومی و ژنتیکی خاص بیشتر در معرض بیماری اوتیسم قرار دارند. کودکان متعلق به والدین مسن یا مادران زیر ۱۸ سال احتمال خطر ابتلا به اوتیسم آنها بیشتر است.  وزن کم نوزاد در هنگام تولد نیز میتواند یکی از علت ها باشد.

و اما آخرین موردی که این احتمال را افزایش خواهد داد. مصرف برخی داروها در بارداری است. داروهایی مثل داروهای درمان افسردگی، دارئهای والپروئیک حتی استامینوفنی که از نظر بسیاری از افراد دارویی خیلی ساده و بی عوارض است. در ادامه همراه ما باشید تا راه درمان اوتیسم بدون دارو را در اختیارتان قرار دهیم.

آیا درمان اوتیسم بدون دارو ممکن است؟

یکی از سوال هایی که ممکن است ذهن برخی از افراد را برای درمان اوتیسم درگیر کند امکان درمان اوتیسم بدون دارو است. که باید بگوییم به طور کلی برای درمان اوتیسم هیچ داروی مشخصی وجود ندارد. واگر دارویی برای این افراد تجویز شود صرفا جهت کمک به درمان هایی مثل گفتار درمانی و رفتار درمانی، جلوگیری از خشم و عصبانیت، مشکلات حواس پرتی، زود رنج بودن و… است.
تنها دارویی که آن هم برای کمک به تحریک پذیری تجویز میشود، داروی ریسپریدون است. این دارو فقط برای سنین ۵ الی ۱۶ سال تجویز خواهد شد. از این رو میتوان گفت هیچ درمان دارویی برای افراد مبتلا به اوتیسم وجود ندارد. بنابراین همراه ما باشید تا روش های درمان اوتیسم بدون دارو را در اخیتارتان قرار دهیم.

7-روش-درمان-اوتیسم-بدون-دارو

۷ روش درمان اوتیسم بدون دارو

به طور کلی درمان اوتیسم بدون دارو صورت میگیرد و روش های مختلفی نیز برای آن وجود دارد. که در ادامه هریک از این روش ها را نام برده و شرح خواهیم داد.

این موارد ۷ روش درمان اوتیسم بدون دارو است که در ادامه هر یک از این موارد را شرح خواهیم داد.

تحلیل رفتار کاربردی

تحلیل رفتار کاربردی یکی از روش های درمان های رایج و گسترده اختلال درمان اوتیسم بدون دارو است. در این روش که افراد متخصص و با تجربه از تکنیک تشویق برای رفتار های مثبت با استفاده از پاداش استفاده میکنند. یعنی هر رفتار  مثبت تشویق خواهد شد. از این رو احتمال تکرار آن افزایش میبایدو و هر فتار بد به دلیل تشویق نشدن حذف خواهد شد. از کاربرد های این روش درمانی میتوان به درمان کودکان مبتلا به اوتیسم در طیف سنی  3 تا ۱۴ سال استفاده میشود.در این روش درمان اوتیسم بدون دارو در ایران به نام ABA شناخته شده است.

رفتار درمانی شناختی

این روش درمان یکی از موثرترین روش های درمان کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم است. این روش که به آن CBT نیز میگویند در حقیقت گفتار درمانی است. در جلسات درمانی CBT افراد مبتلا در مورد ارتباطات بین احساسات و افکار و رفتارها آموزش هایی خواهند دید. این روش تا حدودی به درک و شناسایی رفتارهای منفی نیز کمک میکند. این روش درمان اوتیسم بدون دارو به افراد مبتلا در جهت مدیریت اضطراب نیز کمک خواهد کرد.

آموزش مهارت های اجتماعی

در این روش همانطور که از نامش مشخص است. در واقعی نوعی آموزش برای مهارت های اجتماعی است. این روش درمان بیشتر برای کودکان مبتلا به اوتیسم انجام میشود. در این آموزش ها کودک نحوه مکالمه، درک از شوخی، خواندن اشارات عاطفی را یاد خواهد گرفت. این روش درمان اوتیسم بدون دارو که SST نام دارد. برای افراد مبتلا به اوتیسم که در تعاملات اجتماعی با مشکل روبرو هستند. چالش های بزرگی را به وجود خواهد آورد.

اتحاد درمانی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم به صورت غیر عادی از طریق محرک های حسی تحت تاثیر قرار میگیرند. برای مثال با شنیدن صداهایی خاص یا چراغ های روشن یا بویی خاص ناراحت میشوند. این روش درمان که توسط یک درمانگر انجام میشود به فرد مبتلا کمک میکند تا برخورد مناسبی در مقابل این اطلاعات حسی داشته باشد. این درمان نیز مانند دیگر روش ها سبب درمان اوتیسم بدون دارو میشود.

کاردرمانی

کار درمانی یکی دیگر از روش های آموزش مهارت های لازم برای زندگی روزمره است. برای مثال در کودکان موجب یادگیری نوشت با دست، خود مراقبتی و … میشود. دربزرگسالان سبب آموزشمهارت هایی مثل پخت و پز، سر و کار داشتن با پول، تمیز کردن و … میشود.  این روش درمانی، درمان اوتیسم بدون دارو را OT مینامند.

گفتار درمانی

در این روش درمانی پاتولوژیست زبان یا درمانگر به فرد مبتلا به اوتیسم مهارت های ارتباط با دیگران و به نوعی مهارت های زبانی را آموزش میدهد. در این روش ریتم سخن گفتن و سرعت استفاده ار کلمات به صورت درست در کودک  مبتلا به اوتیسم تقویت میشود.

بازی درمانی

در این روش درمانی برای آموزش مهارت های لازم از بازی های استفاده میکنند. این روش درمانی یکی دیگر از روش های درمان اوتیسم بدون دارو است. بازی درمانی در کودک سبب بهبود مهارت ها و روابط اجتماعی و عاطفی، تقویت و بهبود مهارت های زبانی، افزایش قدرت تفکر میشود.

به طور کلی برای درمان کودک مبتلا به اوتیسم هر یک از این روش های درمانی و آموزش ها میتواند بسیار کمک کننده و حیاتی باشد.

بهترین زمان درمان اوتیسم

با درمان زود هنگام برخی از کودکان به طور کلی از طیف اختلالات اوتیسم خارج خواهند شد. والدین باید در صورت مشاهده علائم اختلال اوتیسم به بهترین روانپزشک تهران مراجعه کرده و کودک خود را مورد غربالگری قرار دهند. تحقیقات نشان میدهد ۹۰ الی ۹۵ درصد مشکلات کودک در درمان سریع به هنگام از بین خواهد رفت. باید بدانید که سن ۲ الی ۳ سالگی سن طلایی درمان اوتیسم بدون دارو شناخته شده است.

اختلال اوتیسم در دسته بیماری هایی قرار دارد که در صورت تشخیص هرچه سریعتر باید برا درمان آن اقدام کرد. برای مثال محققان بیان کرده اند اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم قبل از ۲ سالگی علائک اوتیسم را نشان خواهند داد. حتی کودکانی که تا ۲ سالگی علائمی نداشته باشند بعد از ۲ سالگی این علائم را بروز خواهند داد.
از این رو بیان میشود که والدین کودکان خود را  در ۱۲ و ۱۸ و۲۴ ماهگی مورد غربالگری قرار دهند تا درصورت مبتلا بودن کودک به اوتیسم درمان هر چه زودتر انجام شود. اگر درمان کودک در سنین ۲ تا  سالگی با قبل از شروع مهدکودک آغاز شود چون مغز کودک هنوز در حال شکل گیری و دارای انعطاف پذیری بالایی خواهد بود درمان تاثیرات مثبت بیشتری خواهد داشت.

کلام آخر

با توجه به شیوع این بیماری در چند سال اخیر و اطلاعات کمی که در زمینه این بیماری در اختیار مردم قرار گرفته است. سعی کردیم در این مقاله به طور کلی این اختلال را تعریف کنیم. علائم ونشانه های این بیماری را در کودکان بیان کنیم. و نیز روش های درمان اوتیسم بدون دارو را در اخیتارتان قرار دهیم. ونیز سن طلایی درمان اوتیسم را مشخص کنیم. تا بتوانیم ذره ای در بهبود این اختلال در جامعه و کودکان سهیم باشیم.

اشتراک گذاری مقاله

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان اوتیسم بدون دارو

بخش های مختلف کلینیک

مرکز پوست و مو

مرکز گوارش

مرکز کلیه و مجاری ادراری

مرکز ارتوپدی

مرکز روانشناسی

مرکز طب سوزنی

رسانه های اجتماعی

ساعت کاری کلینیک

هر روز از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۰:۰۰
(بغیر از تعطیلات رسمی)

مرکز جامع پزشکی آرام
مرکز جامع پزشکی آرام

پزشکان حاضر در مرکز جامع سلامتی و زیبایی آرام با بهره گیری از به روز ترین دانش و تکنولوژی در زمینه های مختلف آماده انجام خدمات به شما می باشند.

مرکز جامع پزشکی آرام

پزشکان حاضر در مرکز جامع سلامتی و زیبایی آرام با بهره گیری از به روز ترین دانش و تکنولوژی در زمینه های مختلف آماده انجام خدمات به شما می باشند.

ساعات کاری کلینیک آرام

شنبه تا پنج شنبه

به جز روز های تعطیل از ساعت 10 صبح الی 8 شب

ساعت کار کلینیک