نوار عصب و عضله در شریعتی

نوار عصب و عضله؛ تفسیر جواب آن به همراه هزینه

گرفتن نوار عصب و عضله یک اقدام تشخیصی جهت اندازه گیری قدرت عضلانی و کارایی اعصاب بدن است که طبق نظر پزشک متخصص داخلی یا متخصص مغز و اعصاب و متخصص ارتوپد به صورت سرپایی در کلینیک و مرکز تخصصی مانند کلینیک آرام انجام می شود. نوار عصب و عضله را می‌توان به تنهایی برای تسکین درد استفاده کرد یا با درمان‌های دیگر ترکیب کرد. استفاده از نوار عصب و عضله باعث کاهش میزان داروهای مسکن می‌شود. اگر پزشک شما برایتان نوار عصب و عضله تجویز کرده و شما اطلاعات کافی در رابطه با نوار عصب و عضله ندارید در این مقاله همراه باشید.

نوار عصب و عضله چیست ؟

نوار عصب و عضله( تست عصب ) که به اختصار EMG& NCV نوشته می شود و گاهی مواقع الکترومیوگرافی نیز گفته میشود، یک روش درمانی و تشخیصی برای ارزیابی سلامت و بررسی آسیب به اعصاب و عضلات است.

همانطور که گفته شد تست نوار عصب و عضله  برای ارزیابی “عملکرد” اعصاب و عضلات بدن می باشد برخلاف روشهای تصویربرداری مانند MRI که فقط “ساختار و ظاهر” را نشان می دهند و قادر به ارزیابی سلامت فعالیت آنها نمی باشند و از این نظر نوار عصب و عضله تست تشخیصی منحصر به فردی می باشد.

دستگاه عصبی از دو قسمت مرکزی (شامل مغز و نخاع )و محیطی (شامل اعصاب حسی ، حرکتی و خود مختار) تشکیل شده است. نوار عصب و عضله  قسمت محیطی را بررسی می کند.

EMG یا نوار عضله چیست ؟

این بخش از نوار عصب و عضله معروف به نوار عضله است، EMG برای ثبت اطلاعات رفتارهای عضلات انجام می شود. تست نوار عضله اطلاعات عضلات را در این زمانی که سیگنال ها می رسند بررسی و ثبت می کند. اگر بعد از انجام تست نوار عضله مشکلی تشخیص داده شد به این معنی است که شما با یک بیماری عصبی عضلانی درگیر هستید.

NCV یا نوار عصب چیست ؟

NCV بخشی از نوار عصب عضله است که در آن نوار عصب مورد تست و آزمایش قرار می گیرد. زمانی که سیگنال های الکترونیکی فعالیت می کنند این فعالیت های الکتریکی به سرعت در تمام بدن پخش می شوند، در تست نوار عصبی سرعت و قدرت سیگنال های الکتریکی را مورد بررسی قرار می دهد.

درصورتی که سرعت و قدرت سیگنال های الکتریکی کم باشد و یا ضعیف باشد در این صورت شما با مشکل عصبی روبه رو هستید و این مشکل علائمی مانند سوزن سوزن شدن و گز گز کردن دارد.

نوار عصب و عضله چگونه انجام میشود؟

در طول تست نوار عصب و عضله، پزشک شما یک سوزن کوچک که الکترود نامیده می‌شود‌ را از طریق پوست در عضله شما قرار می‌دهد. سپس فعالیت الکتریکی گرفته شده توسط الکترودها به صورت امواج بر روی مانیتور نمایش داده می‌شود.در این روش. اغلب، چندین عضله به طور هم زمان آزمایش می‌شوند. تعداد و محل قرارگیری عضلات به نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب بستگی دارد.

EMG فعالیت الکتریکی عضله شما را در هنگام استراحت، انقباض جزئی و انقباض شدید اندازه گیری می‌کند. بافت عضلانی به طور معمول در هنگام استراحت سیگنال‌های الکتریکی ایجاد نمی‌کند. هنگامی که یک الکترود در عضلات قرار می‌گیرد، یک دوره فعالیت کوتاه مدت قابل مشاهده است.

بعد از قرار دادن الکترود، ممکن است از شما خواسته شود که عضله خود را منقبض کنید، مثلاً با بلند کردن یا خم کردن پای خود این کار را انجام دهید. پتانسیل عملیاتی یا همان اندازه و شکل موج که بر روی مانیتور ایجاد می‌شود، اطلاعاتی در مورد چگونگی پاسخ عضله به تحریک عصبی می‌دهد.

تفسیر-نوار-عصب-و-عضله

نوار عصب و عضله چگونه بیماری را تشخیص می دهد؟

یک عضله سالم در هنگام استراحت هیچگونه فعالیت الکتریکی از خود نشان نخواهد داد به این معنی که هیچ نشانه‌ای از فعالیت بالقوه وجود نخواهد داشت وتنها در صورت انقباض آن را نشان می‌دهد. اما اگر عضله شما آسیب دیده باشد یا ورودی عصب‌ها را از دست داده باشد، ممکن است در هنگام استراحت فعالیت الکتریکی غیرطبیعی داشته باشد. هنگامی که منقبض می‌شود، فعالیت الکتریکی آن ممکن است الگوهای غیرطبیعی ایجاد کند.

یک نتیجه غیرطبیعی تست نوار عصب و عضله EMG ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال عضلانی یا عصبی باشد، مانند:

 • پلی میوزیت: این یک بیماری عضلانی التهابی است که باعث کاهش قدرت عضله می‌شود.
 • دیستروفی عضلانی: این یک بیماری ژنتیکی مزمن است که به آرامی عملکرد عضلات را مختل می‌کند.
 • میاستنی گراویس: این یک اختلال ژنتیکی یا ایمنی است که در نقطه اتصال عصب با عضله رخ می‌دهد.
 • عضلات میوتونیک (سفت)
 • آسیب یا بیماری عصب حرکتی: مانند آنچه در بیماری عصب دیده می‌شود.
 • عصب باریکش (عصب تحت فشار): مانند سندرم تونل کارپال یا عصب باریکش در ستون فقرات (رادیکولوپاتی)

موارد کاربرد تست نوار عصب عضله

تست نوار عصب و عضله به بررسی نحوه فعالیت عصب و عضله و میزان هماهنگی این دو در کنار یکدیگر می‌ پردازد. آنچه که پزشکان و متخصصان اعصاب و روان را به انجام تست نوار عصب عضله بر روی بیماران سوق می‌دهد، وجود علائمی مبنی بر نوعی نارسایی در سیستم اسکلتی عضلانی است.
از جمله علائم رایج بیماران اسکلتی عضلانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود درد در قسمت های مختلف بدن
 • احساس ضعف و خستگی
 • احساس گزگز و مورمور شدن در نقاط مختلف بدن
 • احساس بی حسی در اندام مختلف بدن
 • کمردرد با علایم انتشاری و وجود فشار دیسک یا آرتروز روی کمر
 • گردن درد با علایم انتشاری و وجود فشار دیسک یا آرتروز روی گردن

البته باید توجه داشت که در برخی بیماری های نامرتبط با سیستم عصب و عضله نیز این علائم وجود دارد. تشخیص ارتباط این علائم با مشکلات اسکلتی عضلانی بیمار بر عهده پزشک متخصص مغز و اعصاب می باشد. پزشک با گرفتن شرح حال از بیمار، انجام معاینه و بررسی آزمون های انجام شده می تواند این ارتباط را دریابد.


نوار عصب و عضله یا همان نوار EMG و NCV پزشکان را در تشخیص هرچه بهتر مشکلات اسکلتی عضلانی یاری می کند.

نوار عصب عضله توسط چه کسی انجام می شود؟

نوار عصب و عضله یکی از دقیق ترین و تخصصی ترین تست هایی است که برای تشخیص بیماری های اعصاب محیطی و عضلات از آن استفاده می شود. این تست فقط توسط متخصص مغز و اعصاب انجام می شود. متخصص مغز و اعصاب برای انجام و تفسیر نوار عصب و عضله دوره های پیشرفته ای را طی کرده است.

بنابراین بسیار مهم است متخصصی که تست نوار عصب عضله را انجام می دهد از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد.

تفسیر-تست-نوار-عصب-و-عضله

تفسیر تست نوار عصب و عضله

 تفسیر EMG ساده نیست و ممکن است پزشک بیشتر از یک بیماری را با این آزمایش تشخیص دهد.در ادامه به برخی از تفسیر این آزمایش می پردازیم که می تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد.

 • دامنه: سیگنال الکتریکی که به صورت موج نشان داده می شود و دامنه ارتفاع آن است.
 •  CV: سرعت رسانش که سرعت حرکت تکانه الکتریکی در طول عصب را توصیف می کند.
 • زمان: این عرض یک موج الکتریکی را توصیف می کند.
 • بلوک هدایت:  بلوک هدایت نشان دهنده گیر افتادن عصب مانند سندرم تونل کارپال است .
 • F: موج F نوعی پژواک الکتریکی است که در آن تکانه به سمت ستون فقرات حرکت می کند و سپس در امتداد همان فیبر به پایین برمی گردد. بنابراین حسی از رسانایی در تمام طول یک عصب حرکتی را می دهد.
 • H: موج H معادل الکتریکی یک رفلکس در پا است. یک تکانه از طریق یک عصب حسی به نخاع می رود و سپس در طول یک عصب حرکتی باز می گردد.

هزینه نوار عصب و عضله چقدر است؟

هزینه انجام تست عصب عضله بستگی به تجهیزات مصرفی در تست، تعداد خدمات انجام شده، آزمایش ها و تست های مورد نیاز، مرکز انجام تست عصب و عضله و… دارد که درآن صورت نمی توان هزینه دقیقی برای انجام این تست داد و برای هر فردی متفاوت است.

خطرات-نوار-عصب-و-عضله

خطرات نوار عصب و عضله

خطر بروز عوارض آزمایشات الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله بسیار کم است. با این حال در طول آزمایش یا بعد از آن بسیاری از افراد درد عضلانی را تجربه می کنند.

استراحت و مصرف مسکن های بدون نسخه به کاهش سریع تر درد عضلانی کمک می کند و معمولا ظرف چند روز این عوارض خود به خود برطرف می شود.

انجام نوار عصب و عضله چقدر طول می کشد؟

آزمایش EMG معمولا بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد. سپس گزارشی برای بهترین دکتر مغز و اعصاب‌ ارسال می شود که شامل یافته ها و تفسیر است. سپس پزشک بلافاصله نتایج را بررسی می کند و نتایج را به بیمار اطلاع خواهد داد.

بهترین مرکز نوار عصب و عضله در تهران

کلینیک آرام به عنوان بهترین مرکز نوار و عصب تهران بیمارانی که اختلال عصبی و عضلانی دارند را معاینه و ویزیت می کند. متخصصان مرکز در مورد مشکلات عصبی و عضلانی با شما صحبت خواهند کرد و سپس آزمایش‌های لازم را انجام می دهند.

پزشکان متخصص مغز و اعصاب کلینیک آرام دارای مدرک معتبر بوده و تخصص لازم در زمینه تست های تشخیص عصبی را دارند و بهترین خدمات را به بیماران ارائه می دهند.

کلام آخر

ممکن است پزشک متخصص مغز و اعصاب برای پیدا کردن علت علائم عصبی و عضلانی انجام این تست را برای شما تجویز کند. اگر علائمی مانند گرفتگی، ضعف، اسپاسم، بی حسی، سوزن سوزن شدن و درد دارید به شما توصیه می شود که این تست را انجام دهید. نوار عصب و عضله می‌توانند بیماری‌های عصبی و عضلانی مثل ALS و میاستنی گراویس را بررسی کنند.بنابراین بسیار مهم است که این تست در بهترین مرکز نوار عصب و عضله انجام شود.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
3 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساعات کاری کلینیک آرام

شنبه تا پنج شنبه

به جز روز های تعطیل از ساعت 10 صبح الی 8 شب

ساعت کار کلینیک