سر دردهای میگرنی

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

یکی از مهم‌ترین مسایل ذهن آدمی اهمیت سلامت جسمی است. درد یکی از بزرگ‌ترین چالش ها و مختل کننده برنامه های روزانه فردی به شمار می‌رود. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در روزمره خود درگیر چالش هایی مانند دندون درد یا سردرد شده باشید  و همواره به دنبال علل مختلف سردرد و راه های درمانش باشید.

امروزه یکی از شایع ترین سردردها دردهای میگرنی است که بسیاری از افراد با آن دست وپنجه نرم می‌کنند دردهایی که از ۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشند و می‌توانند زندگی فردی و اجتماعی را مختل کنند.در این مقاله با ما همراه باشید تا ببینیم میگرن چیست و برای درمانش چه باید بکنیم؟

میگرن چیست؟

میگرن یک بیماری عصبی است که امروزه بسیار در افراد شیوع پیدا کرده است و  باعث درد شدید افراد همراه با تپش در قسمتی از سر میشودو ممکن است تا چند روز ادامه یابد. معمولا شامل سردردی همراه با حالت تهوع است. استفراغ، حساسیت به نور، بو یا صدا، سرگیجه، اختلالات بینایی و سوزن سوزن شدن یا بی حسی صورت، دست ها یا پاها این ها همه از مشتقاتش به حساب می آیند.

انواع میگرن

میگرن ها به صورت های مختلفی بروز می کنند که عبارت اند از:

 1. میگرن متداول یا بدون اورا: بدون مقدمه و بسیار شایع
 2. میگرن کلاسیک یا با اورا: با مقدمه فرد ۲تا۶ ساعت دردشدید در سر دارد.
 3. میگرن پیچیده: همزمان بامیگرن سردردهای دیگر نیز پدیدار می شوند.
 4. میگرن مزمن: بیش از ۱۵ روز در ماه فرد را درگیر خود می کند.
 5. میگرن چشمی: سردردهای شدید همراه با اختلال در بینایی است که گاهی منجر به نابینایی فرد می شود.
 6. میگرن شکمی: معمولا در کودکان همراه با مشکلات گوارشی و اختلال در رشد
 7. میگرن حاد: گاهی تا دو هفته سردرد دارند دردشان کمتر از میگرن مزمن است.
 8. میگرن قاعدگی: در دوران قاعدگی یا قبل آن رخ می دهد.

آیا برای درمان سردردهای میگرنی نیاز به مراجعه به متخصص مغز و اعصاب می باشد؟

علائم بروز سردرد های میگرنی

علامت اصلی میگرن معمولاً سردرد شدید در یک طرف سر است.

درد معمولاً یک احساس ضربان متوسط ​​یا شدید است که هنگام حرکت بدتر می شود و از انجام فعالیت های عادی جلوگیری می کند. در برخی موارد، درد می تواند در هر دو طرف سر شما ایجاد شود و ممکن است روی صورت یا گردن شما تاثیر بگذارد.

علائم دیگری که معمولاً با میگرن همراه است عبارتند از:

 • احساس بیماری
 • مریض شدن
 • افزایش حساسیت به نور و صدا، به همین دلیل است که بسیاری از افراد مبتلا به میگرن می خواهند در یک اتاق ساکت و تاریک استراحت کنند.
 • تعریق
 • تمرکز ضعیف
 • احساس خیلی گرم یا خیلی سرد
 • درد شکم (شکم)
 • اسهال

علت میگرن چیست؟

درگیر شدن با بیماری ای  که هیچ علائمی از آن را نمی دانید کار را مشکل می کند. بله، گزارش ها حاکی از آن است که پژوهشگران هنوز نتوانسته اند علت مشخصی برای این درد های طاقت فرسا بیایند. بنابراین تنها راه جلوگیری از پیشرفت سر درد ها در زمان بروز آن ها است.

با این وجود محققین توانسته اند بر علت های ژنتیکی و مولکولی متمرکز شوند تا بتوانند این بیماری را علت یابی کنند.

عواملی که خطر بروز میگرن را افزایش می دهد:

 • داروها

بعضی داروها مسبب شروع حملات میگرن هستند. مانند داروهای ضد بارداری خوراکی می‌توانند باعث عدم تعادل هورمونی و گشاد کنندگی عروق شوند.

 • عوامل جسمی

درگیر شدن در ورزش شدید ممکن است باعث سردرد شود. بنابراین، می‌تواند در الگوی خواب تغییراتی ایجاد کند. گاهی اوقات خواب زیاد نیز می‌تواند باعث ایجاد میگرن شود.

 • محرک‌های حسی

قرار گرفتن در معرض نور شدید مانند خیرگی خورشید، صدای بلند یا بوی شدید می‌تواند میگرن را تحریک کند.

درمان سردرد های میگرنی

داروهای فشار خون مورد استفاده برای درمان میگرن شامل بتا بلوکرها، مسدودکننده‌های کانال کلسیم، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین هستند. WADA مسدود کننده های بتا را برای ورزش های تیراندازی با کمان و تیراندازی و در طول رقابت برای بیلیارد، دارت، گلف، ورزش های اتومبیل، برخی از ورزش های اسکی و اسنوبورد، و برخی ورزش های آبی ممنوع می کند.سایر داروهای فشار خون برای درمان میگرن در حال حاضر ممنوع نیستند.

اگر هیچ یک از داروهای ذکر شده در بالا تسکین کافی ایجاد نکرد، سایر گزینه های دارویی شامل تزریق سم بوتولینوم و استازولامید است. سم بوتولینوم توسط NCAA یا WADA ممنوع نشده است. پزشکان و ورزشکاران باید اطمینان حاصل کنند که داروهای درمان میگرن که در بالا ذکر نشده است مطابق با دستورالعمل های NCAA و WADA هستند.

درمان‌های حاد میگرن، که بیماران در زمان وقوع در تلاش برای تسکین درد و ناتوانی و جلوگیری از پیشرفت آن استفاده می‌کنند، شامل داروهای اختصاصی میگرن، مانند ارگوت یا تریپتان‌ها، و عوامل غیر اختصاصی، مانند مسکن‌ها یا مواد افیونی است. همچنین ممکن است از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا داروهای ضددرد ترکیبی استفاده شود.

اصول کلی که در تمام درمان های حاد میگرن مشترک است عبارتند از:

 • حملات باید زود درمان شوند.
 • دوز کافی از داروی حاد باید استفاده شود.
 • در صورت وجود، فرمولاسیون های محلول یا قابل پخش در دهان داروهای خوراکی حاد ترجیح داده می شود.
 • یک داروی ضد استفراغ گاستروپروکینتیک برای مقابله با استاز معده باید در دسترس باشد و در صورت بروز استفراغ باید راه های غیر خوراکی تجویز شود.
 • استفاده بیش از حد از داروهای حاد باید جلوگیری شود. به عنوان یک قاعده کلی، درمان های حاد باید به ۶-۸ روز در ماه و ۲ روز در هفته محدود شود.
 • برای جلوگیری از تداخل بین داروهای حاد مختلف (مثلاً تریپتان نباید در فاصله ۲۴ ساعت پس از مصرف ارگوتامین تجویز شود و ارگوتامین نباید ظرف ۶ ساعت پس از تریپتان استفاده شود) و بین داروهای حاد و پیشگیرانه باید مراقب بود.
 • میگرن با حملات کلیشه ای مرتبط نیست: شدت حمله، مدت، دفعات و علائم مرتبط کاملاً متغیر است. از نظر تئوری، دو رویکرد اصلی را می توان در درمان میگرن حاد تشخیص داد: مراقبت مرحله ای در مقابل مراقبت طبقه بندی شده. در رویکرد مراقبت مرحله ای، بیمار با ساده ترین درمان حاد مانند ۱ گرم آسپرین (ASA) یا ۱ گرم پاراستامول (استامینوفن) و در صورت نیاز با ضد استفراغ شروع می شود. در رویکرد مراقبت طبقه بندی شده، پزشک بر اساس شدت کلی حمله میگرن در یک بیمار معین، درمان حاد را انتخاب می کند. یک رویکرد میانی مراقبت طبقه بندی شده توسط حمله است که توسط بسیاری از پزشکان استفاده می شود. بیمار بیش از یک گزینه دارد و از گزینه ساده‌تر برای حمله کم‌تر استفاده می‌کند و به گزینه‌های قوی‌تر با حملات شدیدتر تکیه می‌کند.

بوتاکس و میگرن مزمن

بسیاری از ما تزریق بوتاکس را راهی برای پنهان کردن علائم قابل مشاهده پیری می‌دانیم. اما بوتاکس ریشه در درمان طیف وسیعی از شرایط پزشکی دارد و اکنون به عنوان پیشگیری کننده برای میگرن مزمن استفاده می شود.

بوتاکس برای کاهش تدریجی دفعات و شدت سردردهای میگرنی عمل می کند و برای بسیاری از افراد یک درمان موثر است که کیفیت زندگی آنها را بهبود می بخشد.

*لازم به ذکر است که، بوتاکس فقط برای میگرن مزمن تایید شده است و هیچ مدرکی دال بر استفاده از آن برای کمک به درمان میگرن اپیزودیک یا سردردهای تنشی وجود ندارد.

در استرالیا، بوتاکس برای میگرن مزمن در طرح مزایای دارویی (PBS) توسط یک متخصص مغز و اعصاب آموزش دیده در استفاده از بوتاکس قابل دسترسی است.

مشاوره با پزشک برای درمان سردردهای میگرنی

سردردهای میگرنی همانطور که پیشتر گفتیم یکی از موارد بسیار آزار دهند برای هر فرد است که در این مقاله ما توضیح دادیم و این امکان را فراهم کردیم تا شما بتوانید به راحتی با بهترین متخصص وقت مشاوره و درمان بگیرید و کافی است فرم پایین را کامل کنید.

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره تلفن
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

در نتیجه

برای درمان این نوع از درد های طاقت فرسا بهتر از بهترین متخصص مغز و اعصاب حاضر در کلینیک های معتبر و متخصص که انواع تجهیزات تشخیص و درمان این بیماری را دارند کمک بگیرید تا برای همیشه از شر آن خلاص شوید.

اشتراک گذاری مقاله

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط

74 پاسخ

  1. روش های درمانی متعددی جهت درمان و کنترل این بیماری وجود دارد که یکی از بهترین آن ها تزریق بوتاکس است

 1. من قبل از قاعدگی دچار سردرد شدید میشم. با خوندم مقاله شما متوجه شدم که میگرن قاعدگی هست. آیا راه درمانی برای این مشکل وجود داره؟

  1. بله راهکار درمانی و پیشگیری از بروز آن وجود دارد. بهتر است به متخصص مراجعه کره و هر یک از روشهای مذکور مناسب شما انتخاب و انجام شود.

  1. میتواند یکی از نشانه های میکرن باشد اما بروز آن به معنا حتمی بودن این بیماری نیست باید تحت معاینات بالینی بیشتر قرار بگیرید

  1. بله یکی از راهکارهای درمانی میگرن تزریق بوتاکس است البته بسته به شرایط بیماری گزینه مورد نظر درمانی انتخاب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سردردهای-میگرنی چیست؟

بخش های مختلف کلینیک

مرکز پوست و مو

مرکز گوارش

مرکز کلیه و مجاری ادراری

مرکز ارتوپدی

مرکز روانشناسی

مرکز طب سوزنی

رسانه های اجتماعی

ساعت کاری کلینیک

هر روز از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۰:۰۰
(بغیر از تعطیلات رسمی)

مرکز جامع پزشکی آرام
مرکز جامع پزشکی آرام

پزشکان حاضر در مرکز جامع سلامتی و زیبایی آرام با بهره گیری از به روز ترین دانش و تکنولوژی در زمینه های مختلف آماده انجام خدمات به شما می باشند.

مرکز جامع پزشکی آرام

پزشکان حاضر در مرکز جامع سلامتی و زیبایی آرام با بهره گیری از به روز ترین دانش و تکنولوژی در زمینه های مختلف آماده انجام خدمات به شما می باشند.

ساعات کاری کلینیک آرام

شنبه تا پنج شنبه

به جز روز های تعطیل از ساعت 10 صبح الی 8 شب

ساعت کار کلینیک