ترومبوز سینوس وریدی مغزی

ترومبوز سینوس وریدی مغز

ترومبوز سینوس وریدی مغزی (CVST: Cerebral venous sinus thrombosis) به وجود ترومبوز به معنای یک لخته خون، در سینوس‌های سیاهرگی است که وظیفه خارج کردن خون از مغز را بر عهده دارند. 

ترومبوز  سینوس وریدی مغزی نوعی نادر از سکته مغزی است. هنگامی که لخته در یکی ازسینوس‌هایی که مسئول تخلیه خون از مغز به قلب هستند، ایجاد می‌شود، می‌تواند جریان خون را مختل کند و منجر به علائم مختلفی از جمله سردرد، تشنج، اختلالات بینایی و نقص عصبی شود.

CVST می تواند به دلایل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی، شرایط پزشکی که خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد، مانند ترومبوفیلی یا عفونت‌های خاص و عواملی که در آسیب عروق خونی نقش دارند، مانند ضربه به سر یا جراحی رخ دهد.

 1. درمان CVST شامل داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از تشکیل لخته بیشتر و اجازه دادن به بدن برای حل کردن لخته‌های موجود است. 
 2. در برخی موارد، روش‌هایی مانند ترومبکتومی (حذف لخته با جراحی) یا قرار دادن استنت ممکن است برای بازگرداندن جریان خون در سینوس آسیب دیده ضروری باشد.تشخیص و درمان به موقع برای بهبود و جلوگیری از عوارضی مانند سکته مغزی یا آسیب دائمی عصبی بسیار مهم است.

با مراقبت‌های سریع و مناسب، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری ترومبوز مغزی می‌توانند بهبودی کامل پیدا کنند، اگرچه بازه زمانی بهبودی و میزان ماندگاری اثرات می‌تواند بسته به شدت بیماری و عوامل فردی متفاوت باشد. به این ترتیب مراجعه به بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران برای تشخیص و درمان به موقع ضروری است.

نشانه‌ها و علائم ترومبوز سینوس وریدی مغز بسته به محل و وسعت لخته می‌تواند متفاوت باشد، اما علائم رایج این عارضه عبارتند از:

 • سردرد شدید که اغلب به عنوان بدترین سردردی که تا به حال توسط فرد تجربه شده، توصیف می‌شود.
 • تشنج: تشنج در حدود ۴۰ درصد موارد CVST رخ می‌دهد.
 • مشکلات بینایی: این مشکلات می‌تواند شامل تاری دید، دوبینی یا حتی از دست دادن بینایی در موارد شدید باشد.
 • ضعف یا فلج: ضعف یا بی حسی می‌تواند در یک طرف بدن رخ دهد یا اندام خاصی را تحت تاثیر قرار دهد.
 • مشکلات گفتاری: مشکل در صحبت کردن یا تکلم می‌تواند نشانه‌ای از ترومبوز سینوس ورید مغزی باشد.
 • گیجی: تغییر وضعیت ذهنی، گیجی و بی‌حسی از علائم احتمالی هستند.
 • حالت تهوع و استفراغ: حالت تهوع و استفراغ می‌تواند رخ دهد، به خصوص با افزایش فشار در جمجمه.
 • کاهش سطح هوشیاری: در برخی موارد، یک لخته خون بسیار گسترده در CVST می‌تواند منجر به از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود. 

علائم ممکن است به طور ناگهانی یا در طی چند روز ایجاد شود و می‌تواند شبیه علائمی باشد که در سکته مغزی دیده می‌شود. در صورت مشاهده علائم حاکی از CVST، به خصوص اگر سابقه سردرد شدید یا سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات لخته شدن خون وجود داشته باشد، ضروری است که فوراً به دنبال بهترین کلینیک مغز و اعصاب در تهران باشید و جهت تشخیص به موقع اقدام کنید.

ترومبوز سینوس ورید مغزی

شاید به این مطلب نیاز داشته باشید: بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران برای درمان انواع اختلالات کجاست؟

لخته شدن خون در CVST ممکن است به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

 • انعقاد بیش از حد: این حالت به شرایطی اشاره دارد که احتمال لخته شدن خون در فرد نسبتا بیشتر است که می‌تواند ناشی از عوامل ارثی، برخی داروها، بارداری، جراحی اخیر یا بی‌حرکتی طولانی مدت باشد.
 • آسیب به سر: ضربه به سر می‌تواند به پوشش سینوس‌ها آسیب برساند و خطر لخته شدن را افزایش دهد.
 • عفونت ها: عفونت در سر مثل آبسه مغزی، سینوس‌ها یا گوش‌ها می‌تواند به سینوس‌های وریدی سرایت کند و باعث ایجاد لخته شود.
 • کم آبی بدن: کم آبی شدید می‌تواند خون را غلیظ کند و آن را مستعد لخته شدن کند.

بیشتر بدانید: بهترین متخصص قلب تهران کیست؟

خلاصه

ترومبوز سینوس ورید مغزی (CVST) وضعیتی است که با تشکیل لخته خون در سینوس‌های وریدی مغز مشخص می‌شود که ممکن است ناشی از استعداد ژنتیکی، شرایط پزشکی که خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد یا عواملی که به رگ های خونی آسیب می‌رسانند مانند ضربه به سر، ایجاد شود. تشخیص و درمان به موقع برای پیشگیری از عوارضی مانند سکته مغزی بسیار مهم است. با مراقبت سریع، بسیاری از افراد می‌توانند به طور کامل بهبود یابند، اگرچه نتایج بر اساس شدت و شرایط فردی متفاوت است.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساعات کاری کلینیک آرام

شنبه تا پنج شنبه

به جز روز های تعطیل از ساعت 10 صبح الی 8 شب

ساعت کار کلینیک